Witaj na blogu Recenzje Chrześcijańskie!
 

Pytaki – gra rodzinna

Gra bez punktów, rywalizacji i przegranych

O Pytakach dowiedziałam się od znajomych znajomej, a ich pełne pozytywnych emocji opowieści o czasie spędzonym z grą zainspirowały mnie do poszukania bardziej szczegółowych informacji na jej temat. Gdzieś przeczytałam, że Pytaki to rodzinna gra bez punktów, rywalizacji i przegranych, pomyślałam więc, że będzie doskonałym prezentem pod choinkę adresowanym do całej mojej rodziny. Tak się złożyło, że w planach mieliśmy wspólnego Sylwestra i gra stała się częścią jego programu.  Pierwszy stycznia, kiedy graliśmy w Pytaki, był jednym z tych dni w tempie slow,  który tworzy piękne, niezapomniane wspomnienia z najbliższymi.

Gramy:)

Najbliższych słucha się najtrudniej

W skrócie, Pytaki polegają na losowaniu żetonów z pytaniami (pytaków) i odpowiedzi na zawarte w nich pytania. Zasady organizacji gry są sugerowane, ale nienarzucone. Niezależnie od przyjętej formy zabawy, istnieją dwie żelazne reguły: w każdej rundzie powinien wziąć udział każdy uczestnik gry oraz każdy gracz udziela odpowiedzi samodzielnie – bez podpowiedzi.  To ostatnie było dla mnie najtrudniejsze, bo chociaż graliśmy tylko w gronie dorosłych, chciało się wtrącić jakiś komentarz lub swoją wersję tej samej opowieści. Okazuje się, że najbliższych słucha się najtrudniej, bo dobrze znamy swoje wady i zalety, sukcesy i porażki oraz często byliśmy uczestnikami  tych samych zdarzeń. Zamiast więc uzupełniać wypowiedzi innych, zdecydowałam się co najwyżej od czasu do czasu dopytywać o ich emocje i reakcje dotyczące sytuacji, którymi się dzielili.

Pan Bóg pytaki nosi…

Zakres tematyczny pytaków dotyczy relacji w rodzinie i personalnie osoby gracza. My zaczęliśmy grę od pytania: kto z nas ma największą stopę,  a kto najmniejszą:) i było to najśmieszniejsze zadanie, które zostało wylosowane. Podczas gry rozmawialiśmy też o ulubionych książkach, najniebezpieczniejszej przygodzie, czy najradośniejszych chwilach. Śmialiśmy się, że Pan Bóg pytaki nosi, ponieważ pytania z  żetonów często pasowały do osób, które je wyciągały ze specjalnego woreczka. Najbardziej zapracowana osoba dostała pytanie o jej ulubiony sposób na spędzenie soboty, a dusza najbardziej introwertyczna o to, jak najbardziej lubi spędzać czas z osobą po swojej prawej stronie.

Wzmacnianie rodzinnych więzi

Między moimi rodzicami, a mną i moim mężem nie ma tematów przemilczanych, ale zdałam sobie sprawę, że codzienna komunikacja opierająca się na wymianie bieżących wydarzeń, nie uwzględnia wysławienia najgłębszych uczuć.  Na przykład rzadko zastanawiałam się, jakie najmilsze wspomnienie miałam z moją mamą, a odpowiedź na to pytanie pozwoliło mi okazać jej bezpośrednio więcej ciepła niż przywiezienie ciasta, czy wykonany telefon.

Pytaki to gra, która otwiera emocjonalnie i koncentruje na tym, co dobre. Wskazanie na pozytywne wartości umacnia wzajemne więzi, pozwala zapomnieć o przykrościach i daje szansę uświadomić sobie, jak fajną i różnorodną ma się rodzinę:).

Myślę,  ze gra może być duża frajdą, kiedy odbędzie się w gronie miedzypokoleniowym – z dziećmi,  ich rodzicami i dziadkami.

Polecam.

Written by

Miłośniczka Biblii, pięknych słów, ładnych dźwięków, złotych myśli i wyżłów.

Brak komentarzy

Jestem ciekawa Twojej opinii!