Witaj na blogu Recenzje Chrześcijańskie!
 

Reformacja. Sukces czy porażka? – Włodzimierz Tasak

Ubiegłoroczne pięćsetlecie reformacji świętowałam po swojemu, poświęcając kilka chwil pozycji „Reformacja. Sukces czy Porażka?” Włodzimierza Tasaka. W skrócie: książka omawia źródła reformacji i płynnie przechodzi do jej skutków, wskazując na to, co tytułowy ruch religijny dał światu w wymiarze wiary, ekonomii, polityki, edukacji i kultury. Autor podsumowuje reformację przez syntetyczną prezentację faktów historycznych, ale też wiele razy kontrastuje je z innym możliwym przebiegiem dziejów Europy, przez co książka wydaje się miejscami wręcz sensacyjna.

Najbardziej moją uwagę zwrócił jednak fakt, że pomimo upływu ponad kilkuset lat od gwałtownego wzrostu myśli reformacyjnej, ludzie zmagają się dokładnie z tymi samymi problemami, które stały się przyczyną tego zjawiska. To tak jakby społeczeństwa, owszem, unowocześniały się i rozwijały, ale ludzka natura pozostawała niezmienna i konieczna do przepracowania przez każde pokolenie na swój specyficzny sposób od nowa… Tyczy się to przede wszystkim otwartości na krytykę i umiejętności przyjmowania jej zawczasu, a także akceptacji ludzkiej różnorodności. Być może, gdybyśmy umieli wsłuchiwać się w innych i z pokorą oraz dystansem odnosili się do własnych przekonań,  związki i społeczności – te kościelne i każde inne, które budujemy byłyby trwalsze?

W mojej ocenie reformacja jest także symbolem odwagi do myślenia inaczej, ponieważ choć z perspektywy dzisiejszego chrześcijaństwa, doktryny rodzących się ówcześnie nowych odnóg protestantyzmu zdają się być mocno niedoskonałe, to jednak każda z nich niosła w sobie jakiś element przełomowy (np. kwestia chrztu dorosłych, rozdział państwa od kościoła, tworzenie kościołów na zasadzie inicjatywy oddolnej), który ewoluował na przestrzeni dziejów i obecnie, w różnym stopniu, jest praktykowany przez liczne środowiska chrześcijańskie.

Pozwólmy więc, żeby historia była naszą nauczycielką, szukajmy prostych rozwiązań, szanujmy ludzi i budujmy trwałe dzieła:).

Oprawa: miękka | Liczba stron: 408| Wydawnictwo: Vocatio | Data wydania: 2017 | Cena: 39,70 PLN/szt

Written by

Miłośniczka Biblii, pięknych słów, ładnych dźwięków, złotych myśli i wyżłów.

Ostatnie komentarze
  • Super temat!

    Zaciekawia, smuci i zachęca do zmiany rzeczywistościi fakt, że wciąż mało uczymy się od historii. .. na pewno jestem zachęcony do analizy opisanego opracowania :)

Jestem ciekawa Twojej opinii!