Witaj na blogu Recenzje Chrześcijańskie!
 

Bez Ciebie Nie Ma Mnie – Gabriela Gąsior

Wybrałam płytę Gabrieli Gąsior do przesłuchania i zrecenzowania, ponieważ rynek zagranicznej muzyki w Polsce nie zaoferował mi niczego ciekawego, co nie byłoby choć w małym stopniu wyróżniające się z masy produkcji. Może to radykalne stwierdzenie, ale naprawdę mam już dość jednego, monotonnego  współczesnego stylu grania mającego miejsce na płytach znanych, zagranicznych, chrześcijańskich artystów, który ma źródło w modzie ze świata.  I tak sięgając po to co rodzime, podjęłam najlepszą decyzję.

Słuchając pierwszy raz płyty byłam zmieszana, ponieważ czułam namaszczenie nad tą muzyką, ale trudno było mi zlokalizować Ducha. Innymi słowy, starałam się odgadnąć, w którym dokładnie elemencie nagrania przejawia się dotykające mnie Boże poruszenie. Po dwóch dniach zastanawiania się doznałam olśnienia. Bóg porusza się w radości i energii skondensowanych na krążku jak w akumulatorze. Począwszy od intra, całe ciało kołysze się na fali witalizmu dźwięków. Projekt „Bez Ciebie Nie Ma Mnie” brzmi dla mnie jak dobra amerykańska płyta w czasach, kiedy ściągałam takie krążki zza granicy, gdy rynek polski był ubogi w muzykę chrześcijańską. Włączenie takiej płyty zawsze powodował efekt „wow”.

Płytę Gabrieli Gąsior można przyrównać do wybornego patchworku. Piosenkarka zaśpiewała utwory w stylu pop, gospel, reggae, a gdzieniegdzie jazzuje. Posiłkuje się też chórem Afroamerykanów. Usłyszymy zarówno język polski, jak i angielski, a nawet nieznany mi jakiś nieeuropejski dialekt. Ale mimo tej różnorodności, jak każdy dobrze wykonany patchwork, płyta tworzy spójną całość. Wstawki obcojęzyczne nie wydają się wciśnięte na siłę, ale raczej mają swój wkład we wspomnianą energię. Bezsprzecznie wartością dodaną jest wykształcenie muzyczne autorów płyty „Bez Ciebie Nie Ma Mnie”, którzy poświęcili się na dobre muzyce, a recenzowany album to tylko jeden z ich projektów.

Szczególnie spodobała mi się piosenka „Słudzy Pańscy Chwalcie Imię Pana”, chyba ze względu na tekst, który ma moc porwać do uwielbienia Boga tłumy wierzących. Słuchając tej ścieżki miałam osobiste przeżycie duchowe, gdy Gabi śpiewała o tym, jak Bóg odmienia ludzki los. Łza zakręciła mi się w oku, bo po raz kolejny zrozumiałam, że Boża dobroć jest nieskończona.

Kolejny utwór, który szczególnie poruszył moją duszę, jest „W Bogu Siła”. Fragment „Boże, w Tobie moja siła jest” tak mocno wpadł mi w ucho, że zastąpił mi rano, tuż po przebudzeniu pierwsze myśli: „jaki jest dzisiaj dzień i która jest godzina?”.

Nie można nie wspomnieć o chwytającej za serce piosence „Bez Ciebie Nie Ma Mnie”, dodatkowo przybranej brzmieniem saksofonu. Utwór „Światopogląd” jest  natomiast pouczający i wskazuje na wartości. Rozpoznać w nim można nutę społecznikowską, świadcząca o pewnej wrażliwości autorów na zjawiska zachodzące w środowisku wierzących.  Bardzo lubię piosenkę „Wszystko Co Mam”. To mix rocka, jazzu i reggae, który tworzy uzależniającą melodię chodzącą za człowiekiem dokądkolwiek ten pójdzie. „Chwalę Cię Panie” kojarzy mi się z kolei z uwielbieniem lat dziewięćdziesiątych i wczesnym Hillsongiem. A „Kochać Niewidzialne” to ballada mająca coś w sobie z kawałków Whitney Houston.

Ponadto płyta sprawia wrażenie niekończącej się. Składa się aż z 17 utwór. Po pierwszym słuchaniu, każda piosenka z liczbą powyżej numeru 10 spotykała się z moim zdziwieniem, że istnieje i że autorzy byli nader dobrzy dla słuchaczy podarowując im więcej pobudzającej muzyki.

Myślę, że twórczość małżeństwa Gąsiorów zasługuje na większe odkrycie wśród chrześcijan. Bo z tego co dobre trzeba czerpać inspirację i trzeba to promować.

Polecam – „Bez Ciebie Nie Ma Mnie” nakręca tylko pozytywnie.

Autor N.M

KUP PŁYTĘ

Udostępnij
Written by

Miłośniczka Biblii, pięknych słów, ładnych dźwięków, złotych myśli i wyżłów.

Brak komentarzy

Jestem ciekawa Twojej opinii!