Recenzja trylogii powieści Francine Rivers „Znamię Lwa”: GŁOS W WIETRZE, ECHO W CIEMNOŚCI, JAK ŚWIT PORANKA
Wiedziałam, że po przeczytaniu „Potęgi miłości” następna powieść Francine Rivers, będzie równie dobra. I nie pomyliłam się, a właściwie to się pomyliłam, trylogia „Znamię lwa” (Głos w wietrze, Echo w ciemności, i Jak świt poranka)jest jeszcze lepsza, całkowicie opanowała moje emocje. Dlaczego jeszcze nikt tego nie zekranizował. To niesamowite jak życie bohaterów może przeniknąć twoje, że trudno jest wrócić do rzeczywistości. Chyba nie miałabym nic przeciwko amnezji, aby na nowo przeczytać jeszcze raz.
Cała rodzina nie mogła się doczekać kiedy zakończę czytanie, bo byłam w domu, ale jakby mnie nie było. Niesamowite jak książka może pozbawić wolnej woli, ale po prostu trudno się od niej oderwać, nie można obiecać sobie, że to ostatni rozdział, a po nim idziesz spać. Dzieci szybko wyczuły moją niemoc i robiły w domu co chciały, a mąż co jakiś czas pytał się czy dużo mi jeszcze zostało i że trochę przesadzam, ale szybko mnie zrozumiał, gdy sam z ciekawości rozpoczął czytanie. Ja przynajmniej robiłam przerwy na kąpanie i nakarmienie dzieci on całkowicie wyłączony z życia na 3 dni tylko czytał, a gdy wzrok odmawiał posłuszeństwa prosił mnie o głośne czytanie.
GŁOS W WIETRZE
Akcja powieści rozgrywa się w starożytnym Rzymie. Porwana z upadającej Jerozolimy (70 r.n.e.) młoda chrześcijanka – Hadassa – trafia do stolicy imperium i zostaje sprzedana jako niewolnica jednej z arystokratycznych rodzin.
Przedstawiony obraz starożytnego Rzymu przypomina współczesny świat: zanik wartości moralnych, filozofia przyjemności, rozwiązłość. Dla jednych życie człowieka kończy się wraz ze śmiercią, należy więc z niego korzystać, czerpać przyjemności. Jedni czczą kamienne posągi, dla innych bogiem jest rozum i pieniądz. Brak ofiary, wyrzeczenia, odpowiedzialności za swe decyzje…słowem – pustka. Rzymski lud karmi się walkami gladiatorów i krwią chrześcijan, rzucanych lwom na pożarcie.
Właśnie w ów świat wchodzi Hadassa ze swoją wiarą w Chrystusa i wartościami. W tym świecie poznaje również Markusa, syna patrycjuszy, którzy ją kupili. Czy w takim klimacie rodzące się uczucie jest w stanie przetrwać pomimo wielu różnic?
ECHO W CIEMNOŚCI
Drugi tom trylogii Znamię Lwa. Sądząc, że Hadassa poniosła śmierć na rzymskiej arenie, zrozpaczony Markus wyrusza do Galilei, ojczyzny swojej ukochanej, w poszukiwaniu śladów jej tajemniczego Boga. Tymczasem Hadassa pozostaje w Rzymie, gdzie w obawie przed rozpoznaniem ukrywa pooraną bliznami twarz pod zasłoną. Wkrótce jednak młoda chrześcijanka, obdarzona mocą uzdrawiania, staje przed kolejną próbą. Mimo śmiertelnego niebezpieczeństwa decyduje się bowiem pomóc tej, która pragnęła jej zguby…
JAK ŚWIT PORANKA
Trzeci tom. Atretes, wódz germańskiego plemienia Chattów, zostaje wzięty do niewoli przez zwycięskich Rzymian. Zyskuje sławę niezwyciężonego gladiatora, walcząc przez długich dziesięć lat na arenach Imperium Romanum o wolność. Gdy ją odzyskuje, postanawia wrócić do Germanii. Ale najpierw musi odnaleźć syna, którego uratowała od śmierci młoda chrześcijanka Hadassa, zanosząc do świętego Jana apostoła i odd ając pod opiekę młodej pięknej wdowie – Rispie.
Powieść ta w pierwszym momencie może budzić przerażenie z powodu swej grubości (ponad 600 stron!). Początek jest również trudny nie zniechęcajcie się. Jednak w miarę zagłębiania się w lekturę szybko ono znika i już za chwilę znajdujemy się na jej końcu. Trylogia z jednej strony niesamowicie wciąga, a z drugiej niesie ze sobą mocne przesłanie, które daje wiele do myślenia. Postawa wiary młodej chrześcijanki Hadassy to ona mną najbardziej wstrząsnęła. U nas w domu przez jakiś czas zadawaliśmy sobie pytanie „Jak myślisz co na Twoim miejscu zrobiłaby Hadassa?” Postać fikcyjna wpleciona w realną scenerię Dziejów Apostolskich i faktów historycznych. Postawa bohaterki zawstydza nas chrześcijan, ale i jednocześnie wzmacnia i wzbudza tęsknotę za taką wiarą, która jest realna we współczesnym świecie, wprawdzie nie mamy areny i nie jesteśmy rzucani lwom na pożarcie, ale naszą areną są korporacje, szkoły… a lwy tylko przybrały postać bardziej inteligentną i niewinną
Ja pierwszy raz w życiu poza treścią książki dostrzegłam pisarza. I pierwszy raz dziękowałam Bogu za talent jakim obdarzył pisarkę i za to jak wspaniale Bóg używa jej do pokazania swojej miłości, ale też za to, że umiała się poddać Bogu i daje się prowadzić. Bez tego te 3 tomy nie miałyby swojej mocy.
Wydawnictwo: SEB, Data wydania: 2013
Autor: Edyta Bogulak
Paweł | 21 lutego 2018
|
Czy jest może ta powieść z ekranizowana i dostępna w internecie?
Natalia | Autor | 24 lutego 2018
|
Dzień dobry, niestety z tego co mi wiadomo zrecenzowane wyżej powieści nie są zekranizowane. Mogę natomiast odesłać do filmu pt. The Last Sin Eater, który bazuje na innej powieści Francine Rivers. Pozdrowienia:)