Witaj na blogu Recenzje Chrześcijańskie!
 

Konieczne zakończenia – Henry Cloud

Obecnie dużo się mówi o tym, że elastyczność powinna być podstawą życia współczesnego człowieka oraz chcących dobrze prosperować przedsiębiorstw. Posiadanie tej jednej z najbardziej poszukiwanych na rynku cech oznacza, że jest się gotowym do ciągłych zmian, których podstawowymi elementami są zakończenia i początki. Gdyby jednak elastyczność była łatwa do wdrożenia,  Ziemię zamieszkiwaliby najprawdopodobniej sami szczęśliwi ludzie i orły  biznesu. Ponieważ jesteśmy istotami wrażliwymi i lubiącymi poczucie stabilności, kończenie pewnych etapów naturalnie budzi w nas niechęć i strach. Dlatego ze zmianą warto przejść na „ty” i zrozumieć, że każde mądrze przeprowadzone zakończenie pomnaża potencjał osobisty lub firmy, którą dano nam, choćby wycinkowo, zarządzać.

Każde mądrze przeprowadzone zakończenie pomnaża potencjał osobisty lub naszej firmy.

Przerywanie określonego stanu rzeczy może być mniej traumatyczne, jeśli zobaczymy w tej czynności normalny komponent rzeczywistości.  Za taki uważa je ceniony psycholog i bestsellerowy autor – Henry Cloud, jednocześnie podejmując starania oswojenia nas z tym poglądem w publikacji pt. „Konieczne zakończenia”. Dowiedziałam się z niej, że zakończenia wymagają nie tylko sytuacje beznadziejne, ale także te, które jakoś się toczą, ale nie pozwalają nam rozkwitać w najważniejszych dla nas sektorach. Sekret skutecznych cięć znają hodowcy najlepszych krzewów różanych, do których autor przyrównuje sytuacje życiowe.  Oszałamiające piękno kolczasty krzew uzyskuje przez wycinanie gałęzi chorych, martwych i nie najlepszych zdrowych pąków. Niestety zmiany to  nie wiosenne porządki, lecz złożony proces psychologiczny wymagający walk z wyrzutami sumienia, jeśli zakończeniu podlega relacja z drugą osobą, z doświadczeniami z przeszłości, nadodpowiedzialnością, czy poczuciem porażki. Henry Cloud stara się doprowadzić czytelnika do prawdy o nim samym i dzięki celnym radom rozwiewa bezpodstawne obawy dotyczące odważnego kroku naprzód.  Moim zdaniem trudniejszym etapem zmiany niż identyfikacja własnych ograniczeń jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy planowane zakończenie jest konieczne, czy może jeszcze warto żyć nadzieją na lepsze jutro. Podczas czytania rozdziału na ten temat, przypomniało mi się to okropne uczucie bezsilności i niewiadomej co do stojących przede mną decyzji. W takich chwilach szukałam zwykle jakichś kryteriów oceny, ale było to raczej intuicyjne niż świadome.  Niektóre z nich wymienił Henry Cloud i uzupełnił je o szereg kolejnych wskazówek urealaniajcych nasze pobożne życzenia dotyczące przyszłość.

No i jest jeszcze jedna kwestia, która sprawia, że gdy słyszymy o jakimkolwiek zakończeniu wolelibyśmy daleko uciec. Są to inni ludzie, którzy albo podzielą naszą wizję zmian i będą je wdrażać albo będą stanowić zasadniczą przeszkodę do ich przeprowadzenia. Aspekt interpersonalny również został poruszony przez autora, który dostarczył nam szereg narzędzi do rozpoznania, z kim mamy do czynienia i jak rozmawiać z określonym typem osobowym. W końcu Henry Cloud podpowiada jak stworzyć wokół zmiany atmosfery pilnej potrzeby, czyli radzi jak wziąć się w garść,  zacząć działać i doprowadzić zmianę do końca.

Podsumowując, książka „Konieczne zakończenia” dotyczy przede wszystkim zmian w biznesie, ale miejscami nawiązuje też do problemów osobistych. Dzięki zrozumieniu, że zakończenia to naturalny proces jesteśmy w stanie nabrać zdrowego dystansu do sytuacji, w której tkwimy my lub nasza firma. Zmiana stanie się wtedy zwykłym zadaniem do wykonania, a nie wielotysięcznikiem do zdobycia. Strach przed modyfikacją codzienności wynika po części z potencjalnych niewiadomych i zagrożeń, które może uniknąć zwiększając swoją świadomość przebiegu procesu zmian  i tworząc odpowiedni plan działania.  Pozycja  „Konieczne zakończenia” wyposaża czytelnika kompleksowo w niezbędne  narzędzia do przygotowania się i dokonania niezbędnych cięć, aby nadszedł lepszy i wyczekiwany przez nas czas.

Na mój stojący na półce egzemplarz „Koniecznych zakończeń” patrzę z dumą, bo choć z reguły nie boję się trudnych sytuacji, czuję, że ta lektura uzupełniła moją wiedzę nabytą osobistymi przeżyciami oraz realnie zmieniła moje patrzenie na rzeczywistość. Jestem przekonana, że w chwilach kryzysowych będę do niej powracać.

Szczerze polecam:)

P.S. Skoro jesteśmy przy temacie zakończeń, chciałabym życzyć Wam wspaniałego Nowego Roku. Niech kolejne 365 dni przyniosą Wam konieczne zakończenia i nowe początki, których źródłem będzie sam Pan – dobry, łaskawy i kochający Jezus Chrystus.

Oprawa: miękka | Liczba stron: 288 | Wydawnictwo: Logos | Data wydania: 2016 | Cena: 39,90 PLN/szt.

Written by

Miłośniczka Biblii, pięknych słów, ładnych dźwięków, złotych myśli i wyżłów.

Ostatnie komentarze
  • Super ze powstala taka pozycja na rynku chrzescijanskim! W pierwszym Dniu w ‚korpo’ uslyszalem, ze jedyne czego moge byc pewny to ciaglych zmian – i po 10 latach pracy sie pod tym podpisuje – jedni z nimi RADZa lepiej, inni gorzej. dodaje wiec te ksiazke do listy koniecznych do przeczytania:)

Jestem ciekawa Twojej opinii!