Witaj na blogu Recenzje Chrześcijańskie!
 

Cały ten cukier – Damon Gameau

Zanim przystąpicie do lektury niniejszej książki, najedzcie się swoich ulubionych słodkości – to może być Wasze ostatnie posiedzenie z udziałem sacharozy!

Obecnie, gdy szkodliwości fast foodów nikt już nie kwestionuje, czas wytoczyć batalię o świadomość społeczeństwa w kwestii negatywnego działania cukru. Pamiętacie film „Super size me”? Książka oparta jest na podobnej koncepcji. Spoko-gość z Australii, Damon Gameau, postanawia sprawdzić na sobie, jaki rezultat w jego ciele będzie miała dieta powszechnie uważana za zdrową. Przez sześćdziesiąt dni spożywał tzw. żywność niskotłuszczową. Patrząc z boku, można powiedzieć, że jak na dzisiejsze warunki odżywiał się wcale nie najgorzej. W ciągu sześćdziesięciu dni eksperymentu autor nie sięgnął po żadne czekoladki, chipsy i inne niezdrowe smakołyki, a jednak codziennie spożywał 40 łyżeczek cukru ukrytego w pożywieniu… Proces zmian w ciele Damona był kontrolowany przez zespół profesjonalistów. Jeden z nich nawet stwierdził, że jeszcze nie widział u nikogo tak szybko postępującego stłuszczenia wątroby jak u Gameau.

Cały ten cukier

Obiad według przepisu z książki wyszedł pycha!

Do rozwodu z cukrem książka nie musiała mnie przekonywać, ponieważ jakiś czas temu zdążyłam go mocno ograniczyć i czuję się znacznie lepiej. Tytuł nauczył mnie jednak czytać etykiety – obliczać zawartość cukrów w kupowanym produkcie i orientować się w ich zamiennych nazwach. Zawodowo nie mam nic wspólnego z medycyną, więc książki wchodzące nadto szczegółowo w specjalistyczną terminologię nie przekładają się u mnie na rozumienie danego problemu. „Cały ten cukier” wykłada podstawową wiedzę dotyczącą źródła słodyczy w bardzo jasny sposób. Nawet laik w dziedzinie dietetyki będzie mógł wytłumaczyć po lekturze recenzowanej książki, dlaczego ograniczył cukier. Oprócz obserwacji dotyczących własnego ciała i wiedzy naukowej o działaniu cukru autor opowiada czytelnikowi o funkcjonowaniu słodkiego przemysłu i wykorzystywanych metodach uzależniania nas od cukru przez wielkie korporacje. Dowiedziałam się na przykład, że istnieje specjalny instytut The Sugar Association, którego celem jest ochrona i upowszechnianie spożycia cukru.

W swoich poglądach autor jest dość radykalny – w codziennym życiu ogranicza nawet spożycie owoców ze względu na trudno przyswajalną przez organizm fruktozę. Nie wiem, czy każdemu uda się wytrwać w tak restrykcyjnej diecie, ale na pewno Gameau wyznacza ideał, do którego warto dążyć. Pomimo tego, „Cały ten cukier” czyta się szybko i przyjemnie. Tłem dla rozważań Gameau są jego podróże po Australii i Stanach Zjednoczonych w związku z przeprowadzanym eksperymentem, co wprowadza do lektury nieco egzotyki. Poza tym, książka ma tak kolorową i atrakcyjną szatę graficzną, jak barwne są półki pełne słodkości w supermarketach. Pisana w formie dziennika osobistego, przypomina internetowy blog z krótkimi, acz rzeczowymi wpisami rejestrującymi przemyślenia autora i zdobytą przez niego wiedzę w trakcie doświadczenia.

W ramach recenzowania wypróbowałam jeden z przepisów podanych przez autora na kokosowe nuggetsy z jarmużowymi frytkami. Obiad wyszedł bardzo dobry i smakował mojemu mężowi, który zazwyczaj lubi zjeść coś bardziej sycącego niż tylko „zieleninę”:).

Poniżej kilka ciekawostek o cukrze z recenzowanej pozycji:

  • Istnieje 56 nazw w przemyśle spożywczym, którymi określa się cukier.
  • Kalorie z żywności wysokocukrowej wpływają na organizm inaczej niż z produktów ubogich w cukry. Nie wszystkie kalorie są takie same.
  • W ciągu ostatnich 30 lat spożycie cukru na świecie wzrosło o 46%.
  • Wiele badań, z których wynika, że nie ma związku między spożyciem cukru a metabolizmem jest finansowanych przez producentów cukru.
  • Przemysł spożywczy ma swoją świętą trójcę – sól, tłuszcz i cukier. Cukier jest najważniejszy, bo ma właściwości uzależniające godne niektórych twardych narkotyków.
  • „Cola” to obecnie najbardziej rozpoznawalne słowo we wszystkich językach na całym świecie. Wyprzedza je tylko  słowo „okay”.

Wydawnictwo:  Varsovia, Data wydania: 2016

Written by

Miłośniczka Biblii, pięknych słów, ładnych dźwięków, złotych myśli i wyżłów.

Brak komentarzy

Jestem ciekawa Twojej opinii!