Witaj na blogu Recenzje Chrześcijańskie!
 

Nagie fakty – Josh McDowell, Erin Davis

Pamiętam pewien demotywator krążący po Internecie, gdzie tata oznajmia synkowi, że pragnąłby z nim porozmawiać o seksie, a syn w odpowiedzi pyta ojca, czego chciałby się na ten temat dowiedzieć. Powyższy dialog pokazuje smutną prawdę, że współczesny człowiek w świat seksu wprowadzany jest od dziecka, zanim nawet rodzice zdadzą sobie sprawę, że tak się dzieje. Młode osoby poznają jednak definicje miłości i seksu nasycone grzechem oraz szeroko rozumianą koncepcją wolnej woli i samodzielnego decydowania o własnym ciele.

Josh McDowell i Erin Davis podjęli się trudnego wyzwania rozmowy z nastolatkami o seksie, ale w mojej ocenie poradzili sobie bardzo sprytnie. Swój wykład na temat współżycia autorzy opracowali w formie pytań i odpowiedzi. Poruszone zagadnienia dotyczą nastawienia Boga do seksu, prawdziwej miłości, chorób przenoszonych drogą płciową, różnych zachowań seksualnych i radzenia sobie z problemami w omawianym temacie. W odpowiedziach na krępujące pytania Josh i Erin są bezpośredni, ale daleko im od rozbudzania zmysłów i wyobraźni młodzieży. Tłumacząc najwrażliwsze kwestie, nie koncentrują się na szczegółach praktyk seksualnych, raczej wychodzą z założenia, że takie terminy jak „dziewictwo”, „seks oralny”, „seks analny”, czy „masturbacja” są już odbiorcom „Nagich Faktów” znane. Pomijając więc definiowanie, położyli nacisk na niebezpieczeństwa, które są skutkiem życia mijającego się z Bożym planem. Argumenty autorów są biblijne, lecz niereligijne. Prezentowana w książce chrześcijańska perspektywa nieustannie jest popierana twardymi danymi statystycznymi i wiedzą z zakresu biologii, które dają do zrozumienia, że igranie z przedmałżeńskimi praktykami seksualnymi to nie przelewki.

Nagie Fakty - Josh McDowell, Erin Davis

Zdjęcie pochodzi z Instagrama Recenzji Chrześcijańskich

Powierzchownie odbierając treści zawarte w książce, można zarzucić Joshowi i Erin, że straszą młodzież. Jednak niedoświadczonym nastolatkom, przekonanym dumnie o swojej niezwyciężoności przyda się urealnienie. Poza tym, jestem przekonana, że pytania z książki chodzą młodym ludziom po głowie, tylko wstydzą się zagadać do rodziców. Jednocześnie „Nagie fakty” zachowują równowagę, bo podkreślają, że seks jest cudowny, ale cieszyć się nim w pełni należy tylko w małżeństwie. W jednym z ostatnich rozdziałów, autorzy uczą ponadto nastolatków asertywności w sytuacjach, kiedy będą nakłaniani do przekraczania granic czystości.

Podsumowując, uważam, że treści zawarte w książce mogą być hamulcem dla wyzwolonych nastolatków, a dostarczą argumentów młodzieży już zdecydowanej na święte życie. Jeśli natomiast jesteście rodzicami i chcecie ze swoim dzieckiem porozmawiać wprost, książka Josha i Erin przygotuje Was do tej pogawędki duchowo i merytorycznie.

Polecam młodszym i starszym nastolatkom oraz rodzicom szkolnej młodzieży.

P.S podobną argumentację przeprowadzają mówcy konferencji „Sex, przyjaźń i randkowanie” zorganizowanej przez Marka Gungora, którą zrecenzowałam TUTAJ.

Wydawnictwo:  Vocatio, Data wydania: 2016
Autor: Natalia

Written by

Miłośniczka Biblii, pięknych słów, ładnych dźwięków, złotych myśli i wyżłów.

Brak komentarzy

Jestem ciekawa Twojej opinii!