Przywitajmy na blogu kolejną Maję:) – dziewczynę, która dzięki Bogu wygrała życie. Jej historia opisana w recenzowanej książce wydarzyła się podobno naprawdę, choć trudno znaleźć więcej informacji na temat tego, kim i na ile inspirowała się autorka. Nieznaczne podobieństwo można niemniej wyczytać w krótkiej biografii samej Tamary Reznikovej.
„Maja” to powieść o niewiarygodnej fabule, której akcja dzieje się na Wschodzie i gdzie życie głównej bohaterki od wczesnych lat naznaczone jest ogromnym cierpieniem. Beznadzieja doprowadza ją do momentu, kiedy podejmuje toksyczne dla siebie decyzje, których skutki będą dla niej bolesne, gdy podejmie próby poukładania sobie życia na nowo. Wśród tych doświadczeń Majka zachowuje w swojej postawie godność, a doznane krzywdy nie odebrały jej ogromnej wrażliwości na innych. Droga do wolności, którą przechodzi, jest kręta, ale też spektakularna, mimo że wcale nieoczywista do oceny.
Książka miejscami wydaje się banalna. Portrety psychologiczne bohaterów są dość uproszczone. Wydają się oni nieraz nad wyraz naiwni, czasem zbyt emocjonalni. Model chrześcijaństwa ewangelicznego przyjęty przez autorkę zdaje się być dość tradycyjny, pełny reguł i poprawności. Być może odniosłam takie wrażenie, gdyż w książce brak wyczerpujących rozważań dotyczących przeżyć wewnętrznych Mai oraz refleksji na temat wielu trudnych i niejednoznacznych sytuacji, w których się znalazła.
Ale… gdyby skończyć tu recenzję, byłaby ona niesprawiedliwa. Historia ta wydarzyła się jednak naprawdę… Kluczem więc do zrozumienia przesłania „Mai” jest zapoznanie się z kontekstem książki i życiową misją autorki. Banał przeistacza się wtedy w cud, któremu nie można się nadziwić. Czytelnik jest świadkiem regeneracji duszy, odmiany losu i nowego początku. Z każdą stroną rośnie więc oczekiwanie na pomyślny finał, który wzrusza i pozostawia w sercu radość, że komuś, gdzieś udało się odmienić los… Dla mnie więc „Maja” stała się więc kolejnym świadectwem Bożej dobroci i miłości. Z tej perspektywy książka elektryzuje.
Podczas lektury warto zwrócić uwagę też problemy społeczne spotykane za wschodnią granicą takie jak zbyt wczesne wprowadzanie dzieci w dorosłość, ich bezdomność, czy handel ludźmi.
Oprawa: miękka | Liczba stron: 400 | Wydawnictwo: Szaron | Data wydania: 2018 | Cena: 49,90 PLN/szt