Witaj na blogu Recenzje Chrześcijańskie!
 

Leczenie dietą – Marek Zaremba

Z moją lekturą książki „Leczenie dietą” łączy się pewna historia. Mianowicie, co jakiś czas odwiedzam duże księgarnie, żeby przyjrzeć się nowościom wydawniczym, które obserwuję w Internecie. Jednym z moich ulubionych działów jest ten z książkami kucharskimi. Tam też udałam się kilka tygodni temu. Obok odwróconych grzbietami albumów kulinarnych wyeksponowano zdrowotną publikację pióra Marka Zaremby. Wydawała się ciekawa, więc po opłaceniu wróciłam z nią do domu. Kilka dni później rozrywała mnie radość, bo okazało się, że w sposób niezamierzony natknęłam się na książkę wierzącego w Chrystusa człowieka, który składa w niej swoje świadectwo nawrócenia oraz ozdrowienia i oprócz solidnej wiedzy, a także praktycznych porad dietetycznych, proponuje czytelnikowi holistyczne podejście do zdrowia – czyli takie, które zakłada, że do wyleczenia danej choroby, potrzebna jest też praca nad własnym wnętrzem i relacjami z otoczeniem. Marek Zaremba promuje też wzmocnienie relacji rodzinnych poprzez wspólny czas przy codziennych posiłkach.

Tematyka „Leczenia dietą” skupia się wokół candidy, plagi współczesnych, wysokorozwiniętych cywilizacji, którą trudno zdiagnozować, ponieważ medycyna konwencjonalna leczy przede wszystkim objawowo. Candida to inaczej grzybica ogólnoustrojowa, objawiająca się przerostem drożdżaków candida albicans w organizmie, z czym łączą się dramatyczne konsekwencje zdrowotne, w tym nowotwory. Jej obecność świadczy o osłabionym systemie immunologicznym, który należy jak najszybciej wzmocnić. Źródłem candidy jest natomiast nasz styl życia, w tym przede wszystkim wysoko przetworzone pożywienie – pełne cukru, a ubogie w wartości odżywcze. Dodatkowo do nierównowagi wspomnianych grzybów przyczyniają się lekarstwa (zwłaszcza antybiotyki), które niszczą dobrą florę bakteryjną i w efekcie pozwalają bez żadnych przeszkód rozwijać się candidzie. Nie wiem jak Wam, ale przez długie lata grzybica kojarzyła mi się z basenami i publicznymi toaletami. Nie sądziłam, że zagrożony candidą jest każdy z nas i tak popularne dziś  grzybice stóp (i nie tylko) mogą być wierzchołkiem góry lodowej, wszakże z candidą mamy do czynienia, kiedy ogólnie czujemy się źle, ale nikt nie wie, co nam właściwie dolega albo kiedy nagle pojawia się w naszym ciele wiele problemów, które nie mają ze sobą większego związku. Idąc do lekarza, jesteśmy leczeni tylko wycinkowo, według specjalizacji przyjmującego. Natomiast problem dotyczy całego ciała. Bywa, że pacjenci są skierowywani na badania psychiatryczne, bo rzekomo wmawiają sobie choroby…

Znajomość wyżej opisanego stanu powinna być dla Was sygnałem do rozpoczęcia edukacji w temacie, a pomocna w tym będzie książka pt. „Leczenie dietą”. Marek Zaremba, dyplomowany dietoterapeuta, opisał w niej skąd bierze się candida, co może być jej oznaką, gdzie można ją zdiagnozować, a przede wszystkim, jak się z niej wyleczyć. W tym ostatnim celu, autor wskazuje na produkty, które trzeba wyeliminować (przynajmniej w najostrzejszej fazie diety) oraz te, które przysłużą się do odbudowy zdrowia. Analizując listę zalecanych wiktuałów, człowiek może poczuć się bezradny, aczkolwiek do kuchennej rewolucji mogą natchnąć chorego przepisy zajmujące trzecią część książki. Weganie i wegetarianie będą mieli łatwiej, gdyż komponenty proponowanych dań są dobrze im znane. Mięsożercy powinni z kolei ograniczyć jedzenie mięsa tylko do niektórych gatunków.

Uzupełnieniem książki „Leczenie dietą” jest wcześniejsza publikacja Marka Zaremby pt. „Jaglany detoks”. Autor powołuje się na nią kilka razy w recenzowanej pozycji.

Polecam!

Blog Marka Zaremby: www.gotujzdrowo.com

 

Oprawa: twarda | Liczba stron: 320 | Wydawnictwo:  Pascal | Data wydania: 2016 | Cena: 49,90 PLN

 

Written by

Miłośniczka Biblii, pięknych słów, ładnych dźwięków, złotych myśli i wyżłów.

Ostatnie komentarze
  • Mam nadzieję, że autor nie jest z tych, którzy podważają sens leczenia przez lekarzy, bo takie zalecenia kończą się zazwyczaj nieszczęściami…

Jestem ciekawa Twojej opinii!