Witaj na blogu Recenzje Chrześcijańskie!
 

Bezpieczne relacje/ Odważ się pokonać granice

„Bezpieczne relacje” i „Odważ się pokonać granice” to kolejne książki bestsellerowych autorów: dr Henry Clouda i dr Johna Townsenda, po które sięgnęłam i które były dla mnie w jakiś sposób porządkujące w zakresie doświadczeń  interpersonalnych. Relacje międzyludzkie to bliższe lub dalsze więzi angażujące osoby z różnymi temperamentami, paradygmatami, emocjonalnością i wrażliwością… Odbieramy je zwykle całym sobą – na wielu płaszczyznach duszy, dlatego lubią się komplikować. Potrzeba więc czasem zdrowego dystansu lub opinii osoby postronnej, żeby umieć się odnaleźć. Autorzy recenzowanych pozycji służą głosem doradczym, dostarczając wiedzę o mechanizmach stojących za trudnymi, a czasem toksycznymi relacjami i o sposobach radzenia sobie z nimi.

„Bezpieczne relacje” to książka, która może pomóc czytelnikowi wydostać się z błędnego koła relacji, w których czuje się sfrustrowany, wykorzystywany, permanentnie raniony lub w inny sposób tak ograniczany, że zamiast współrozwijać się w tych relacjach, odnosi wrażenie destrukcji i ciasnoty. W opisywanym przez autorów książki procesie wychodzenia z niebezpiecznych relacji i stawania się osobą, która dojrzale nawiązuje kontakty, zainteresowały mnie w szczególności dwa elementy. Po pierwsze, zwróciłam uwagę na przyczyny, dla których ludzie tkwią w destrukcyjnych relacjach. Każda z nich okazała się jakąś nieodrobioną życiową lekcją, błędami nieskonfrontowanymi lub zaszczepionymi mimowolnie. A ponieważ wierzę, że ludzka samoświadomość, przez którą rozumiem poznanie i akceptację prawdy o samym sobie, ma w sobie pierwiastek wolności, w której można decydować o własnym losie, rozdział omawiający te kwestie uznałam za jeden z ważniejszych. Następnie, zaciekawił mnie fragment o podejmowaniu działań, które tylko pozornie mogą przybliżyć do bezpiecznych relacji, a które w rzeczywistości są nieskuteczne i finalnie prowadzą do smutnej konkluzji, że tylko nieliczni mogą cieszyć się satysfakcjonującymi znajomościami. Działania te są paliwem wspomnianego błędnego koła.

Książkę pt. „Bezpieczne relacje” idealnie dopełnia książka „Odważ się pokonać granice” dr Johna Townsenda o budowaniu zdrowych relacji po trudnych doświadczeniach. Chodzi zarówno o relacje nowe, jak i odbudowanie tych, które nie funkcjonowały należycie, gdyż zdaniem ww. autorów nigdy nie wiadomo, czy relacja ma szansę, zanim nie zaczniemy właściwie postępować, a zmiana jednej osoby często wpływa na zmianę tej drugiej. Książka „Odważ się pokonać granice” zawierała więcej wątków, nad którymi dłużej się zastanawiałam, jednak ku mojemu zdziwieniu, najwięcej razy przypominał mi się fragment o umiejętności przeżycia żałoby, dzięki której ludzkie zranienia stają się wspomnieniami zamiast źródłem wewnętrznego bólu. Zagłuszenie, odcięcie, czy też  zbyt głębokie i samotne przeżywanie emocji może i sprawi, że poczujemy się dzielni, ale pozostanie w nas krzywda, która będzie oddziaływać na nasze samopoczucie lub wybory.

Podsumowując, książki „Bezpieczne relacje” i „Odważ się pokonać granice” polecam czytać w pakiecie:), gdyż uzupełniają się tematycznie. Moje inspiracje zaczerpnięte z recenzowanych książek, często odrywały się od ich tematyki i przykładałam je do innych znanych mi doświadczeń i wtedy czytanie bardziej przypominało trawienie:). Kilka fragmentów pozaznaczałam ołówkiem, pewnie będę do nich wracać.

Bezpieczne relacje: Oprawa: miękka | Liczba stron: 232 | Wydawnictwo: Vocatio | Data wydania: 2017 | Cena: 34,90 PLN/szt

Odważ się pokonać granice: Oprawa: miękka | Liczba stron: 272 | Wydawnictwo: Vocatio | Data wydania: 2017 | Cena: 34,90 PLN/szt

Udostępnij
Written by

Miłośniczka Biblii, pięknych słów, ładnych dźwięków, złotych myśli i wyżłów.

Brak komentarzy

Jestem ciekawa Twojej opinii!