Witaj na blogu Recenzje Chrześcijańskie!
 

Jakie są różnice ? – Tomasz Kmiecik

Jakie są różnice? Rzymskokatolicyzm a chrześcijaństwo ewangeliczne, to znakomita pozycja dla wszystkich Polaków naszych czasów, kiedy szeroko rozumiana tolerancja skłania nas, jako społeczeństwo wyedukowane do dialogu pokoju, także międzywyznaniowego, kiedy to powoli przestajemy bać się ze sobą rozmawiać, ale nadal potrzebujemy wyposażenia w wiedzę opartą na faktach, jako ludzie światli i świadomi swoich wyborów i tożsamości, w tym wypadku religijnej. Idąc dalej, potrzebujemy także wyczucia w jakich kwestiach moglibyśmy zając wspólne stanowisko (np. w sprawach obrony/promocji moralności w społeczeństwie), a w jakich wspólne cele z zachowaniem wolności nie są możliwe.

Czym Wasza wiara różni się od naszej? Co sądzicie na temat spowiedzi? Czy eucharystia to to samo co wieczerza? Dlaczego u Was nie chrzci się dzieci, tylko dorosłych? Co z Maryją? Kto tak naprawdę jest świętym?

Takie i inne pytania pojawiają się w chrześcijańskich rozmowach dialogu nurtów: katolickiego z ewangelicznym. Okazuje się, że jako chrześcijanie wszyscy czytamy tę samą Biblię (Biblia katolicka, w odróżnieniu od tzw. protestanckiej posiada dodatkowo księgi deuterokanoniczne), a jednak nasz stosunek, nasze pojmowanie, pewnych kwestii dotyczących wiary, a w konsekwencji praktyki, są diametralnie inne.

Częste konflikty na tym tle prowadzą do nieporozumień i zranień.

Autor – pastor kościoła Hosanna w Częstochowie, kaznodzieja i nauczyciel Słowa Bożego w niebywale przystępny sposób rozprawia się z podstawowymi różnicami dotyczącymi: tradycji i Biblii, zbawienia z uczynków i łaski, spowiedzi, chrztu, bierzmowania, eucharystii, czyśćca i nieba, papieża jako głowy kościoła oraz innymi.

Jednocześnie, podając statystyki wiedzy biblijnej czy doktrynalnej poszczególnych grup Katolików, Protestantów i ogółu społeczeństwa, wyjawia się prawda niekoniecznie budująca, ale jasno określająca stan świadomości tychże.

Znakomite jest to, ze pastor Tomasz, bez odrobiny osądu odnosi się do kwestii doktryn, które rzecz jasna są dla niego osobiście są z pewnością nie do przyjęcia. Uważam, że żaden katolik, ani żaden ewangelik nie ma możliwości zgorszenia się jego opisami, ponieważ są one oparte na faktach, nie na poglądach. Źródłem podstawowym jest dla niego Pismo Święte oraz katechizm kościoła Katolickiego.

Po przeczytaniu, a właściwie po przestudiowaniu tej pozycji więcej rozumiemy. Autor pokazuje nie tylko fakty istniejące, ale często, sięgając do źródeł przytacza historyczne i kulturowe uwarunkowania powstania niektórych doktryn odnosząc je bezpośrednio do Słowa Bożego.

Wydanie rozszerzone tej pozycji wzbogacone jest o rozdział: DUCH TOLERANCJI – wskazujący kierunek, dające biblijne podstawy do dialogu/relacji w wolności na płaszczyźnie: Katolik-Ewangelik

„…mądry człowiek pozwala drugiemu na taką samą swobodę myślenia, jakiej pragnie dla siebie…” – pisze w ostatnim rozdziale Tomasz Kmiecik.

Gorąco polecam!

Wydawnictwo: Hosanna, Data wydania: 2012

Autor: E.J

KUP KSIĄŻKĘ

Udostępnij
Written by

Miłośniczka Biblii, pięknych słów, ładnych dźwięków, złotych myśli i wyżłów.

Brak komentarzy

Jestem ciekawa Twojej opinii!